BİZE SORUN
  • info@cenecerrahi.com.tr
  • +90 543 299 73 96
  • +90 543 299 73 96

Sıkça Sorulan Sorular

Ağız ve Çene Cerrahisi hakkında akla en çok takılanları sizin için derledik...

Çene cerrahisi, çene bölgesindeki anormallikleri düzeltmek için yapılan bir cerrahi işlemdir. Bu işlem, çene kemiğindeki deformiteleri, çene eklemi problemlerini, dişlerin uyumsuzluğunu, yüz travmalarını ve diğer çene sorunlarını tedavi etmek için uygulanır.

Çene cerrahisi, birçok çene ve diş problemine çözüm sunabilir. Bunlar arasında çene eklemi hastalıkları, uyumsuz dişler, çene kemik deformiteleri, çene kemiği kaybı, yüz kemik kırıkları, horlama problemleri, uyku apnesi ve bazı tümörler yer alabilir.

Çene cerrahisi için uygun adaylar, çene ve diş problemleri nedeniyle yaşam kalitesi düşen ve bunları düzeltmek için diğer tedavi yöntemlerinin yetersiz kaldığı hastalardır. Ayrıca, cerrahiye aday olmak için genel sağlık durumunun da iyi olması gerekmektedir.

Çene cerrahisi öncesi, hastanın genel sağlık durumunun değerlendirilmesi için bir dizi test yapılabilir. Ayrıca, cerrahi öncesi sigara kullanımının bırakılması, kan sulandırıcı ilaçların kullanımının durdurulması ve beslenme planının düzenlenmesi gibi bazı hazırlıklar yapılması gerekebilir. Cerrahi sonrası ise, ağrı kontrolü, şişliklerin azaltılması, yara bakımı ve beslenme gibi tedaviler uygulanabilir.

Çene cerrahisi işlemleri, kişinin ihtiyacına göre değişebilir. Bazı işlemler arasında çene kemiği kesimi (osteotomi), çene kemiklerinin birleştirilmesi (osteogenezis), çene eklemi cerrahisi, yüz kemiklerinin yeniden şekillendirilmesi ve diş implantlarının yerleştirilmesi gibi işlemler yer alabilir.

Çene cerrahisi, çene, yüz, boyun ve ağız bölgesindeki birçok problemin tedavisinde kullanılır. Bu problemler arasında diş çekimi, diş implantları, çene kırıkları, yüz travmaları, yüzdeki asimetri, çene eklemi problemleri, horlama, uyku apnesi ve çene tümörleri gibi durumlar yer almaktadır. Çene cerrahları, genellikle diş hekimi ve ağız cerrahisi uzmanlarıdır. Bu nedenle, çoğu cerrah diş hekimliği ve tıp eğitimi almıştır. Cerrahlar, yüz ve çene bölgesindeki cerrahi prosedürleri gerçekleştirirler. Bu prosedürler, lokal veya genel anestezi altında gerçekleştirilebilir ve hastaların iyileşme süreci cerrahi işleme ve uygulamanın türüne bağlı olarak değişebilir.

> > > >
Bizi Arayın